MY FAVORITES 0 PCS

BASKET 0 PSC PER 0


A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

c

Antonio Citterio

Bernd Crabus

Cate & Nelson

země původu Sweden

Cate Högdahl, born 1978 in Strängnäs, Sweden and Nelson Ruiz-Acal, born 1983 in Seville, Spain. Educated at Istituto Europeo di Design in Madrid, where they first met.

Claesson Koivisto Rune

země původu Sweden

Consistent, elegant and progressive. Claesson Koivisto Rune (CKR) is perhaps the most internationally acclaimed Swedish architect and design studio. Even their graduation piece, a tiny Japanese house placed on the most central square in Stockholm city, hit the design world like a bomb – receiving great attention both at home and abroad.

Claydies

země původu Denmark

CREO ARK

země původu Sweden

CREO Arkitekter is a Swedish architect firm principally engaged in the planning of public interiors, where technology often is integrated in CREO ARK’s solutions.

Frederico Churba

země původu Spain

Giulio Cappellini

země původu Italy

Haworth Development Center

Johan Carpner

Louise Campbell

Mårten Claesson

země původu Sweden

Mårten Claesson, Eero Koivisto a Ola Rune tvoří nerozlučnou trojici už od dob jejich společné graduace z Konstfack (Stockholm Design Crafts College) na začátku 90. let. Tehdy se nedalo říct, že by mladí švédští designéři zrovna zakopávali o příležitosti k práci, jejich spojení tudíž vzniklo jako čistě účelové, ale nakonec v tomto složení zůstali dodnes, kdy už si na nedostatek práce rozhodně nemohou stěžovat. Podle Eera Koivista je práce v malém kolektivu obecně zajímavější, obohacující, prostě má více „contemporary feel“.

Pelikan Copenhagen

Ray Carter

Roberto Cárdenas

Soren Ravn Christensen

země původu Denmark

Ulla Christiansson