Co je Hygge?

Hyg, Hýge, Hygé? Není zase až tak důležité, jak budete „hygge“ vyslovovat. Nejtěžší je přesně vysvětlit, o co to znamená. Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani říká, že je to, jako kdybyste chtěli vědět, jak se vyslovuje nějaká emoce. „Emoci nepíšete, emoci cítíte.“ 

Někdo hygge popisuje jako „umění vytvářet sounaležitost“, „útulno na duši“, „hodit starosti za hlavu“ nebo „vše co nás uklidňuje

Hygge je, když venku prší, ale vy sedíte uvnitř, máte na sobě tlustý svetr a vlněné ponožky a říkáte si, jak je vám doma krásně. Hygge je horká čokoláda v posteli. Hygge je, když zapálíte svíčky, zabalíte se do deky a čtete si knížku ve svém milovaném křesle. Hygge je pocit bezpečí, útulna a důvěry. „Je to atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to pocit domova,“ popisuje hygge Meik Wiking ve své knize. Možná se může zdát, že je hygge záležitostí pro introverty, ale opak je pravdou.

Pospolitost je jednou z nejdůležitějších bodů, jak docílit správného hygge. Když se zamyslíte nad tím, kdy jste byli naposledy opravdu šťastní, ve většině případů si každý z nás vybaví okamžiky s rodinou, s přáteli nebo s partnerem. Hygge je, když jedete s partou přátel na hory a po celém dnu na svahu se vrátíte na chatu, zapálíte oheň v krbu, usrkáváte horký čaj a hrajete Člověče, nezlob se. Nebo když přijdete domů a uděláte si pohodu.

Jak si udělat HYGGE u vás doma?

Hlavním sídlem hygge je váš domov. Na otázku „kde jste nevíc hygge“, odpovídá 71 % Dánů, že je to právě doma. Jestli si chcete zútulnit Váš byt a udělat ho víc „hyggelig“? kromě nábytku a vybavení z kolekce Scandium by Vám neměly ve vašem bytě chybět tyto kousky. Hyggekrog neboli váš vlastní hygge koutek. Pro někoho to je sezení plné polštářů v okenním výklenku, pro někoho jiného to je pohodlný ušák nebo polohovatelné křeslo Flexlux. Hlavní je, aby vám v něm bylo dobře. Váš hyggekrog si můžete zařídit zcela podle sebe. Ideálně by měl zahrnovat deku, do které se můžete zachumlat, jemné světlo, případně také odkládací stolek na knížku, hrnek s čajem nebo skleničku vína.

     

Svíčky a teplé světlo

Bez svíček není hygge. Až 85 % Dánů si v souvislosti s filozofií hygge jako první vybaví právě svíčky a 28 % Dánů je zapaluje každý den v roce! Svit svíček má svoje jedinečné kouzlo, o kterém všichni víme už dávno. Zapalování svíček jsme měli odjakživa spojené s navozováním příjemných chvil.
Hřejivé světlo vám ale nemusí vykouzlit jenom svíčky. Lampy jsou dalším důležitým prvkem hygge domácnosti. Základním pravidlem ale je, že čím nižší je teplota zdroje, tím více je to hygge. „Zářivky mají 5 000 K (kelvinů), západ slunce, plameny hořícího dřeva a svíčky dosahují kolem 1 800 K, Tohle je ideální hygge bod,“ říká Meik Wiking. Vybírejte teplé světlo v rozmezí 2700 – 3000K. Co se osvětlení týče, myslete strategicky. Místo jednoho lustru na stropě si raději pořiďte několik menších lamp, které rozmístíte po pokoji a vytvoříte tak menší ostrůvky světla. 

Dřevo a dotek přírody

Možná je to tou krásnou vůní, ale dřevěné věci mají svoje kouzlo. Možná je to nějakou skrytou touhou po návratu k našim kořenům. Dřevo je velice hygge. Pořiďte si domů nějaký dřevěný doplněk, ať už je to kuchyňské prkénko, pepřenka a slánka, stolička, kterou použijete místo nočního stolku, designové hodiny nebo třebo dřevěný ptáček, kterým zútulníte svůj hyggekrog. Kromě dřeva mají zelenou jakékoliv další kousky přírody. Listy, plody, větvičky, kožešiny, květiny nebo oblázky. 

Knihy

Knížky v knihovně, na policích nebo vyskládané do komínků vedle křesla či postele. Správné hygge je spojené také s relaxem, který představuje chvilka strávená ve společnosti dobré knihy. Je jen na vás, jaký žánr si vyberete, ale čtení je prostě hygge. Čtěte si sami, čtěte svým dětem nebo s partnerem navzájem. 
TIP: Úlovky z bazarů jsou teď v kurzu a mimo jiné jsou považovány za velmi hyggeligt. Takové kousky mají svou historii, svůj vlastní příběh, a právě tento závoj nostalgie je dělá ještě přitažlivějšími. Proto není nad objevování pokladů v knižních antikvariátech.