Ball chair

Ikonické otočné křeslo. Jedno z největších ikon finského i světového designu. Rok designu 1963. Ball chair se stalo součástí kolekcí mnoha muzeí na celém světě, bylo foceno na titulních stranách prestižních časopisů.

Přečíst více
Cena zvolené konfigurace
Cena od
175 500 Kč
Cena bez DPH
145 041 Kč
Dodací lhůta 6 týdnů
Dodací lhůta 6 týdnů

Detail produktu

Technické informace

Šířka
110 cm
Hloubka
97 cm
Výška
120 cm
Podnož
hliník, bílá otočná
Materiál
sklolaminát, látka
Provedení
látka Hallingdal - 12 barev
Skořepina
sklolaminát
Provedení skořepiny
bílá
Výplň sedáku
PUR pěna

Ikonické otočné křeslo. Jedno z největších ikon finského i světového designu. Rok designu 1963. První ručně vyrobený prototyp dodnes stojí v domě Eera Aarnia, pro který byl původně navržen. Aarnio předběhl dobu – trvalo několik let, než technologie pokročily tak, aby se mohla vyrábět sériově.

Ball chair se stalo součástí kolekcí mnoha muzeí na celém světě, bylo foceno na titulních stranách prestižních časopisů.

Ball chair je jako místnost v místnosti – útulná a tichá, chránící proti všem okolnímu hluku, ideální pro relaxaci nebo nerušené telefonování. Ball chair je zařazena do kolekce „100 židlí, které ovlivnily historii“.

Eero Aarnio

Eero Aarnio se narodil v roce 1932 v Helsinkách a hodně jeho vzpomínek z dětství je spojeno s obdobím válečných a poválečných let. Sám říká, že nedokáže přesně říci, jak ho válka ovlivnila jako designéra, ale každopádně do této doby spadají vzpomínky na první podnikatelský počin, kdy společně se svým starším bratrem vyráběli kašírované kovboje, které sušili i přes ne úplně souhlasný postoj své matky v troubě a prodávali v obchodním domě Stockmans.

Svá studentská léta strávil na Institutu průmyslového designu v Helsinkách, kam se přihlásil na radu kamaráda poté co mu nevyšly zkoušky na architekturu, když propadl z testu z matematiky. Volba se ale ukázala jako správná, když jeho učitelé brzy rozpoznali jeho talent, který se zprvu projevoval hlavně excelentním prostorovým vnímáním a schopností kreslit objekty v obrovských perspektivách. Mezi jeho nejvýznamnější učitele, kteří ho nejvíc ovlivnili v celé jeho další tvorbě patřili Ilmari Tapiovaara a Antti Nurmesniemi, v té době nejzářivější hvězdy finského designu. Po smrti svého otce si svá studia si kromě asistentské práce pro své dva guru financoval také focením, kdy objížděl se svou pozdější manželkou Pirrko jižní Finsko na své Vespě a fotografoval staré domy.

Po skončení studií se jeho prvním a vlastně i posledním zaměstnavatelem stal tradiční finský výrobce ASKO. Po dvou letech strávených v ASKU se rozhodl odejít na volnou nohu., což se rozhodl oslavit tím, že si s manželkou koupili starého Forda Couriera a vyrazili na cestu do Říma. To se neukázalo jako nejlepší nápad, jelikož se jim vytoužený ale starý vůz po cestě doslova rozpadal na kusy a navíc ho museli neočekávaně dodanit, takže jím vysál poslední našetřené prostředky a rodina se dvěma malými dcerkami se ocitla ve vážných existenčních potížích.

Tehdy Aarnio vše vsadil na jedinou kartu. Začal s návrhy na své nejpřevratnější křeslo – Ballchair, které však skončilo jako prototyp na dlouho dobu pouze v jeho vlastním domě, protože o něj nikdo neměl zájem. Celý příběh zrození Ballchair v sekci síň slávy.

Jak víme, příběh skončil dobře a od roku 1968 se křeslo začalo vyrábět sériově a vyrábí se ve stejné podobě dodnes. Brzy následovaly další neméně úspěšné kousky a doufejme, že i nadále budou přibývat, protože pan Aarnio je i přes svůj pokročilý věk stále ve formě, což dokazují jeho poslední přírůstky z let 2002 a 2003.

Eero Aarnio

Popis značky

Eero Aarnio Originals je  společnost se sídlem v Helsinkách, která vlastní výlučně práva na výrobu a prodej nejznámějších a nejoblíbenějších klasik Eero Aarnio. Společnost byla založena v roce 2016, ale příběh začíná již mnohem dříve ...

Všechno to začalo v roce 2002, kdy se mladý Stefan Mahlberg setkal s Eero Aarnio při práci na rozšiřování svého ateliéru. Později Stefan nabral na obrátkách v nábytkářském průmyslu jako jeden ze spoluzakladatelů One Nordic a jako partner na Hem.com. V roce 2015 Stefan uzavřel partnerství s Eero, aby přinesl klasickou kolekci Aarnio zpět domů do Finska. Značka Eero Aarnio Originals byla vyvinuta v úzké spolupráci s Eero a měla pozitivní dopad jak na cenu, tak na kvalitu.

Značka Eero Aarnio Originals byla vyvinuta v úzké spolupráci s Eero a měla pozitivní dopad jak na cenu, tak na kvalitu. Základními kameny kolekce jsou Ball Chair, Bubble, Pastil a Pony. Dále neustále přinášíme jak staré ikonické designy, tak i nové designové klasiky budoucnosti. Naším cílem je poskytnout autentický zážitek z nejslavnějších a nejveselejších klasik Eera Aarnia. Zaměřujeme se na udržování výroby a distribuce aktuální - udržitelné a odpovědné. Naše podnikání má velkou roli a ambice zvyšovat povědomí a význam originálních návrhů.

Video

Navštivte naši prodejnu a showroom

Zastupujeme značky nábytku